Bilgi için bize ulaşın:

Telefon 0224 242 04 40

E-Posta muhasebe@berkayazilim.com

e-Arşiv Fatura İptali 2022

Kategori: Genel

E-Arşiv Faturalar da başta e-Fatura olmak üzere diğer faturalar gibi iptal edilebilir ve yeniden düzenlenebilir. E-Arşiv Fatura iptal etmek için gerekli süre ise fatura resmiyet kazandıktan sonra 7 gündür. 7 gün içinde iptal edilmeyen faturalar için yeni düzenlemeler yapmak gerekir. Bu durumda alıcı satıcıya bir iade faturası düzenleyerek gönderir. İade faturası da satıcıya ulaştıktan sonra tekrar fatura düzenleyerek alıcıya gönderir ve süreç böylece tamamlanır. Eğer müşteri bir firma değilse alıcının Gider Pusulası düzenlemesi gerekir. Peki e Arşiv fatura iptali nasıl yapılır?

Genel hatlarıyla GİB portalı üzerinden mali mühür veya elektronik imza ile sisteme giriş yapılır. E-Arşiv Fatura portalına giriş yapılarak e-Arşiv Fatura için iptal talebi oluşturulabilir. Yine de GİB e-Arşiv fatura iptal işlemi gerçekleştirirken şu aşamaları sırasıyla uygulayabilirsiniz;

 1. E-Arşiv Fatura portalından adıma düzenlenen belgeler sekmesi seçilir.
 2. Önünüze gelecek ekranda belge tarihinin de aralığını seçerek sorgulama yapılır ve gerekli faturalar seçilir.
 3. Daha sonra iptal talebi oluştur seçeneğine tıklanır.
 4. Karşınıza çıkacak iptal gerekçesi kısmına açıklamanızı yazdıktan sonra uyarıyı okudum kutucuğu işaretlenir ve iptal talebi oluşturulur.
 5. İptal talebi oluşturulduktan sonra iptal talebiniz başarıyla oluşturulmuştur yazısını ekranda görebilirsiniz.
 6. Talebiniz onaylanana kadar iptal ve itiraz durumundan belgenizin son durumunu kontrol edebilirsiniz.
 7. İptal talebiniz onaylanırsa hem alıcı hem satıcının sırasıyla sanal BA ve BS formunda e-Arşiv Fatura gözükmeyecektir.
 8. İptal talebi reddedilmişse her iki taraf ta bu formları görebilir.

Ayrıca iptal edilen e-Arşiv Faturalar Gelir İdaresi Başkanlığı’na düzenli olarak rapor edilmelidir. Eğer e-Arşiv Faturaları 7 gün içinde kesmeyi unutup geçmişe dönük fatura keserseniz %10 oranında özel usulsüzlük cezası ödersiniz. Eğer bireysel müşteri internet üzerinden aldığı ürüne iade faturası oluşturacaksa aldığı ürünle birlikte kendisine iletilen faturanın çıktısını alarak işlemlerini gerçekleştirir.

Adınıza düzenlenen e-Arşiv Fatura için onay ve reddetme süreçleri

Kişiler sistem üzerinden iptal ve itiraz talepleri sekmesine tıklayarak kendilerine ulaşan e-Arşiv Faturaları görüntüleyebilirler. Eğer talebi kabul ederseniz talep cevabı başarıyla kaydedildi uyarısı alırsınız ve işlem karşılıklı olarak tamamlanmış olur. Adınıza düzenlenen e-Arşiv Fatura için talebi reddet butonuna tıklarsanız iptal talebi reddedilir. Bu durumda hem alıcı hem satıcının sırasıyla BA ve BS formlarında belge gözükmeye devam eder.

e-Arşiv Fatura itiraz süreci nasıl yönetilir?

Adınıza düzenlenen e-Arşiv faturalar için onay ve reddetme yapabileceğiniz gibi itiraz etme işlemi de yapabilirsiniz. Bunun için sırasıyla şunları yapmalısınız;

 1. GİB portalı üzerinden sisteme giriş yaptıktan sonra adınıza düzenlenen belgeler sekmesini seçebilirsiniz.
 2. İlgili tarihi girerek adınıza çıkan ve itiraz etmek istediğiniz e-Arşiv Fatura seçilir.
 3. İtiraz oluştur butonu seçilerek işlem tamamlanır.
 4. Belgenizin son durumunu iptal/itiraz durumu kısmından takip edebilirsiniz.

Her türlü ihtimale ve yanlışlığa karşı sizler de profesyonel olarak e-Arşiv Fatura işlemleri sunan yazılım ve uygulamaları kullanabilirsiniz. Uygulama üzerinden e-Arşiv Fatura oluşturabilir, gönderebilir ve çeşitli düzenlemeler yapabilirsiniz. Bu sayede GİB portalı üzerinden girişi yapmadan sizler de e-Arşiv Fatura işlemlerinizi kolayca halledebilirsiniz.

İşinizi Büyütmeye Hazır mısınız?

En İyi Yazılım Çözümleriyle Müşterilerimizin Çıkarlarına En İyi Şekilde Hizmet Ediyoruz. Daha Fazlasını Bul

Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Ürünlerimiz ve hizmetlerimiz ile ilgili bilgi veya teklif almak mı istiyorsunuz? Bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.